Informacje dla sygnalistów
Zachęcamy, aby przed wystąpieniem do innych organów publicznych ze zgłoszeniem naruszenia prawa w obszarze administracji miar oraz przed dokonaniem ujawnienia publicznego skorzystać z trybu wskazanego w poniższej informacji.
Akty prawne
Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. z 2024 r. poz. 928)
Zarządzenie nr 16/2024 Dyrektora Okręgowego Urzędu Miar z dnia 17 grudnia 2024 r. w sprawie wdrożenia procedury dokonywania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Okręgowym Urzędzie Miar w Bydgoszczy.
Zgłoszenie naruszenia prawa można przekazać:
- na adres poczty elektronicznej zawiadomienia8@poczta.gum.gov.pl;
- poprzez wysłanie listu na adres Okręgowego Urzędu Miar w Bydgoszczy za pośrednictwem operatora pocztowego w dwóch kopertach, z których zewnętrzną kopertę adresuje się na Okręgowy Urząd Miar w Bydgoszczy, ul. Królowej Jadwigi 25, 85-231 Bydgoszcz a wewnętrzna dodatkowa zaklejona koperta z napisem „sygnalista” będzie zawierała treść zgłoszenia wewnętrznego.
- na wniosek sygnalisty zgłoszenie ustne może być dokonane podczas bezpośredniego spotkania z Koordynatorem ds. obsługi zgłoszeń, zorganizowanego w terminie 14 dni od dnia otrzymania takiego wniosku.
Warunki objęcia sygnalisty ochroną
Sygnalista podlega ochronie określonej w przepisach rozdziału 2 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów - Zakaz działań odwetowych i środki ochrony od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa. Na żądanie sygnalisty organ publiczny właściwy do podjęcia działań następczych wydaje nie później niż w terminie miesiąca od dnia otrzymania żądania zaświadczenie, w którym potwierdza, że sygnalista podlega ochronie określonej w przepisach rozdziału 2 ww. ustawy.
Tryb postępowania mający zastosowanie w przypadku zgłoszenia, w tym wymagany sposób wyjaśnienia informacji będących przedmiotem zgłoszenia lub przedstawienia dodatkowych informacji
Niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia wpływu zgłoszenia, otrzymają Państwo potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia, chyba że nie podadzą Państwo adresu do kontaktu, na który należy przekazać potwierdzenie.
W przypadku, o którym mowa w art. 26 ust. 6 ustawy o ochronie sygnalistów, sporządza się protokół spotkania, który udostępnimy Państwu w sposób przez Państwa preferowany w celu sprawdzenia, poprawienia i zatwierdzenia przez jego podpisanie w terminie 10 dni od dnia otrzymania przez Państwa protokołu. Jeżeli nie przekażą nam Państwo informacji o zatwierdzeniu lub konieczności poprawy protokołu w ciągu 10 dni od dnia jego otrzymania, protokół będzie uważany za zatwierdzony przez Państwa w wersji do Państwa przesłanej.
Zgłoszenie będzie rozpatrywane przez Koordynatora ds. obsługi zgłoszeń, który dokona jego weryfikacji i analizy.
Zgłoszenia dokonane anonimowo będą pozostawiane bez rozpoznania.
Na Państwa wyraźne żądanie zostaną Państwo wysłuchani przez Koordynatora ds. obsługi zgłoszeń. Koordynator ds. obsługi zgłoszeń może również wysłuchać uczestników lub świadków zdarzeń opisanych w zgłoszeniu oraz wnioskować o złożenie wyjaśnień związanych z przedmiotem zgłoszenia przez inne osoby, jeżeli ich zeznania mogą mieć istotne znaczenie dla rozpatrzenia danego zgłoszenia. Następnie Koordynator ds. obsługi zgłoszeń przedstawi wyniki analizy zgłoszenia oraz rekomendacje działań następczych Dyrektorowi Okręgowego Urzędu Miar w Bydgoszczy.
Termin przekazania informacji zwrotnej i jej zawartość
Nie później niż w ciągu 3 miesięcy od potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia lub od upływu 7 dni od dnia dokonania zgłoszenia w przypadku nieprzekazania potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia zostanie Państwu przekazana informacja zwrotna dotycząca:
- stwierdzenia albo braku stwierdzenia wystąpienia naruszenia;
- planowanych działaniach następczych, niepodjęciu działań następczych lub podjętych działaniach następczych
- chyba że nie podali Państwo adresu do kontaktu, na który należy przekazać informację zwrotną.
Zasady poufności mające zastosowanie do zgłoszeń:
Czynności wyjaśniające i prace Koordynatora ds. obsługi zgłoszeń mają charakter poufny.
Pracownik Okręgowego Urzędu Miar w Bydgoszczy oraz osoba wykonująca zadania na rzecz Okręgowego Urzędu Miar w Bydgoszczy na podstawie innego stosunku niż stosunek pracy, przed wzięciem udziału w postępowaniu wyjaśniającym podpisuje oświadczenie o zachowaniu poufności wszelkich informacji uzyskanych w związku ze zgłoszeniem rozpatrywanym przez Koordynatora ds. obsługi zgłoszeń.
Zasady dostępu do korespondencji wpływającej od sygnalistów oraz bezpiecznego przechowywania dokumentacji w sprawach zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych są określone szczegółowo w zarządzeniu nr 16/2024 Dyrektora Okręgowego Urzędu Miar z dnia 17 grudnia 2024 r. w sprawie wdrożenia procedury dokonywania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Okręgowym Urzędzie Miar w Bydgoszczy.
Środki ochrony prawnej i procedury służące ochronie przed działaniami odwetowymi oraz dostępności poufnej porady dla osób rozważających dokonanie zgłoszenia
Wobec sygnalisty nie mogą być podejmowane działania odwetowe ani próby lub groźby zastosowania takich działań.
Sygnalista, wobec którego dopuszczono się działań odwetowych, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszane do celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, lub prawo do zadośćuczynienia.
Warunki, na jakich sygnalista jest chroniony przed ponoszeniem odpowiedzialności za naruszenie poufności zgodnie z art. 16 ustawy o ochronie sygnalistów
Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o ochronie sygnalistów dokonanie zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nie może stanowić podstawy odpowiedzialności, w tym odpowiedzialności dyscyplinarnej lub odpowiedzialności za szkodę z tytułu naruszenia praw innych osób lub obowiązków określonych w przepisach prawa, w szczególności w przedmiocie zniesławienia, naruszenia dóbr osobistych, praw autorskich, ochrony danych osobowych oraz obowiązku zachowania tajemnicy, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem art. 5 ustawy, pod warunkiem że sygnalista miał uzasadnione podstawy sądzić, że zgłoszenie lub ujawnienie publiczne jest niezbędne do ujawnienia naruszenia prawa zgodnie z ustawą.
W przypadku wszczęcia postępowania prawnego dotyczącego odpowiedzialności, o której mowa w ust. 1, sygnalista może wystąpić o umorzenie takiego postępowania.
Uzyskanie informacji będących przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego lub dostęp do takich informacji nie mogą stanowić podstawy odpowiedzialności, pod warunkiem że takie uzyskanie lub taki dostęp nie stanowią czynu zabronionego.
Nie można zrzec się praw określonych w rozdziale 2 ustawy - Zakaz działań odwetowych i środki ochrony ani przyjąć na siebie odpowiedzialności za szkodę powstałą z powodu dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego. Nie dotyczy to przyjęcia odpowiedzialności za szkodę powstałą z powodu świadomego zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nieprawdziwych informacji.
Sygnalista może dokonać zgłoszenia zewnętrznego bezpośrednio do właściwych organów państwowych, instytucji, organów lub jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej lub do Rzecznika Praw Obywatelskich, z pominięciem procedury zgłoszeń OUM Bydgoszcz, według trybu określonego przez ten organ.
Dane kontaktowe Rzecznika Praw Obywatelskich
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
al. Solidarności 77
00-090 Warszawa
biurorzecznika@brpo.gov.pl
tel. 800 676 676
(22) 551 77 91
Metadane
Okręgowy Urząd Miar w Bydgoszczy
Leszek Rosiński
Andrzej Fedec
Andrzej Fedec